Відкритий урок з хімії у 8Д класі, для
слухачів курсів ОІППО, вчителів хімії, біології та природознавства.
08.10.2014 р. Вчитель Іванащенко О.А.
Тема уроку: «Основні класи неорганічних сполук». 8 клас.
Мета: Сформувати уявлення про загальну
класифікацію неорганічних речовин на підставі отриманих раніше знань про прості
та складні речовини. Ознайомити учнів з основними класами неорганічних сполук;
розвивати вміння й навички самостійної
роботи, та роботи в парах; сформувати вміння аналізувати, встановлювати
причинно-наслідкові зв’язки між будовою, властивостями і одержанням речовин;
виховувати в учнів стійкий
інтерес до навчання.
Обладнання: періодична система хімічних
елементів, опорний конспект в робочому зошиті, проектор, картки із завданнями,
маркери.
Тип уроку: Комбінований урок засвоєння знань, умінь і навичок і
творчого застосування їх на практиці.
Форми роботи: бліц – опитування, виконання тренувальних вправ різного рівня складності в
парах, самостійна робота, гра «морський бій», розв’язування розрахункових
задач.
Хід уроку.
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності
Ознайомлення учнів із метою та завданнями уроку.
Вправа «Поділимося настроєм».
Вчитель: «Я хочу поділитися настроєм з вами. Він святковий, піднесений, я готова до співпраці, яка дасть добрий результат, поглибить ваші знання».
Вчитель: Юлю,
який у тебе настрій? Ваня…., Настя… Учні діляться своїм настроєм.
Вчитель: Як бачимо, настрій у нас чудовий, бадьорий, ми сповнені енергією та бажанням працювати. Як ви думаєте, звідки організм людини бере енергію?
Учень:
В організмі
людини проходять хімічні процеси, пов’язані із обміном та перетворенням речовин та виділенням енергії.
Вчитель:
Девізом нашого уроку будуть слова: «Якщо
запастися терпінням і проявити старання, то посіяне насіння знання неодмінно
дасть добрі сходи. Навчання – корінь гіркій, так плід солодкій».
ІІ
Актуалізація опорних знань.
На столах у учнів є опорний конспект із завданнями на
урок.
1. Бліц – опитування.
·
Які речовини називають простими,
а які складними?
·
Прості речовини, у свою чергу, поділяються ще на дві групи. Які саме?
·
Як ви вважаєте, яких речовин
більше – металів чи неметалів?
·
Складних чи простих речовин
більше в природі? (Складних, тому що вони складаються з атомів кількох
хімічних елементів, а такі, як органічні, — з різної кількості тих самих
елементів: CH4, C2H8 та ін.)
·
На які 2 групи
поділяють складні речовини?
·
Чим
відрізняються органічні речовини від неорганічних?
2. Завдання. Підкресліть однією лінією хімічні формули простих речовин, а
формули складних речовин — двома:
N2, KNО3, ZnO, Fe, FeSO3, O2, SO2, CaCO3, P4, MgCl2, Cu, CuO, Н2.
ІІІ Мотивація
пізнавальної діяльності.
Сьогодні ми
починаємо вивчати нову тему, що познайомить вас не лише зі способами
класифікації складних речовин, але й дозволить дізнатися, як склад і будова
речовин впливають на їхні властивості, способи одержання й застосування. Із класифікацією органічних речовин ми познайомимося в
9 класі, а зараз поговоримо про неорганічні речовини.
ІV Вивчення
нового матеріалу.
1.
Класифікація неорганічних сполук. Робота з опорним конспектом «Основні класи
неорганічних сполук (елементний склад)» (робочий зошит).
Мета:
навчитися визначати за формулою, до якого класу належить
сполука.
2. Виконання тренувальних вправ на
визначення класу сполук за елементним складом. Робота в парах.
1. Розподілить хімічні формули сполук по класам. Виділіть маркерами
елементи, які обов’язково входять до складу оксидів, основ, кислот різними
кольорами.
Оксиди
_____________________
_____________________
|
Na2O, H2CO3, Mg(OH)2, CO2, H2O, FeCl3, Fe(OH)2, H2S,
H2SO3, MgSO3, NaCl, KOH, P2O5,
Ba(OH)2, HNO2, NO2, LiOH, CaCO3
|
Основи
_____________________
_____________________
|
Кислоти
_____________________
_____________________
|
Солі
_____________________
_____________________
|
2. Встановіть відповідність між формулами і класами неорганічних сполук.
Впишіть
послідовно у пусті квадратики букви, що стоять поряд із правильними
твердженнями відповідей, і ви отримаєте зашифроване слово.
№
|
Формула
сполуки
|
Класи неорганічних сполук
|
|||
Оксиди
|
Основи
|
Кислоти
|
Солі
|
||
1
|
FeO
|
Г
|
Б
|
Ц
|
Д
|
2
|
К2СО3
|
Ц
|
Щ
|
Л
|
Е
|
3
|
Cr(OH)2
|
П
|
Р
|
У
|
Е
|
4
|
P2O3
|
М
|
И
|
К
|
Ч
|
5
|
H2SO3
|
З
|
Е
|
А
|
Р
|
6
|
Al(NO3)3
|
Б
|
Н
|
Д
|
Н
|
7
|
Mn(OH)2
|
В
|
І
|
У
|
Л
|
8
|
H3BO3
|
О
|
Я
|
Й
|
Х
|
Відповідь:
3.
Підкресліть формули кислот: NO2, HNO3, KOH, Ba(OH)2, H2CO3, H3BO3, CO2. Що
спільного мають в своєму складі кислоти? ____________________
____________________________________________________________________
4. Підкресліть
формули основ: KOH, K2O, Cu(OH)2, H2CO3, Fe(OH)3, Fe2O3.
Знайдіть спільні ознаки у складі основ. __________________________________
____________________________________________________________________
5. В якому з
даних оксидів масова частка Оксигену найбільша: а) Fe2O3, б) FeO, в) Fe3O4. Відповідь підтвердить розрахунками.
Нагадування!
6. Індивідуальні
завдання для сильних учнів (на дошці):
·
В кожному ряді
викресліть формулу тієї речовини, яку вип. Вважаєте «третю зайвою». Визначте клас сполук в кожному ряді.
BaO
|
CO2
|
CaO
|
|
HNO3
|
HCl
|
H2O
|
|
Na2SO4
|
H2SO4
|
BaCl2
|
|
Ca(OH)2
|
Al(OH)3
|
Al(NO3)3
|
|
P2O5
|
SO2
|
MgO
|
·
Обчисліть, в якій порції речовин міститься більше
молекул: в 10 г водню чи в 10 г вуглекислого газу.
3. Гра «Морський бій». Учитель називає адресу речовини, учень визначає до якого класу
відноситься сполука (таблиця винесена на екран проектора).
А
|
Б
|
В
|
Г
|
Д
|
|
1
|
Na2O
|
НСl
|
Ba(OH)2
|
Алюміній оксид
|
K2CO3
|
2
|
H2CO3
|
Mg3(PO4)2
|
CO2
|
KOH
|
Літій оксид
|
3
|
HNO3
|
Хром(ІІІ) оксид
|
Fe(OH)2
|
NO2
|
NaCl
|
4
|
Mg(OH)2
|
P2O5
|
H2SO3
|
LiOH
|
CaCO3
|
5
|
FeCl3
|
H2S
|
MnO2
|
Хлор(V) оксид
|
Zn(OH)2
|
6
|
CaSO4
|
Fe(OH)2
|
Кальцій гідроксид
|
Н3PO4
|
Fe2О3
|
4. Конкурс «Третій
зайвий».
Завдання: в
кожному рядку викреслити формулу тієї речовини, яку ви вважаєте зайвою
(завдання винесено на екран).
BaO
|
CO2
|
CaO
|
|
HNO3
|
HCl
|
H2O
|
|
Na2SO4
|
H2SO4
|
BaCl2
|
|
Ca(OH)2
|
Al(OH)3
|
Al(NO3)3
|
|
P2O5
|
SO2
|
MgO
|
V Підведення підсумків
уроку. Оцінювання результатів роботи.
Рефлексія
Учні по ланцюжку висловлюються про значущі для них цінності уроку:
Я дізнався ...
Я навчився ...
Я зрозумів, що можу ...
Мені сподобалося ...
Для мене стало новим ...
Мене здивувало ...
У мене вийшло ...
Я придбав
Мені захотілося ...
VІ Домашнє завдання. Вивчити визначення кожного класу сполук за схемою в робочому зошиті. Навести приклади оксидів металічних та неметалічних елементів (по 5 формул), дати їм назву.
Немає коментарів:
Дописати коментар