Цікаво для учнів

Для чого взагалі вивчати хімію? Адже не всі учні хочуть бути хіміками.
   Так, не всі учні стануть хіміками, а втім без хімічних знань у житті не обійтися. У школі вивчення хімії допоможе краще зрозуміти біологію, різноманітність рослин, тварин, людей, що тебе оточують. Ця різноманітність залежить від речовин і тих процесів, що відбуваються в організмах. Речовини й хімічні процеси вивчає хімія. Отже, щоб зрозуміти біологію, треба вивчати хімію.
   Знання хімії потрібні всім, незалежно від того, яку професію собі людина обирає, оскільки хімічні знання широко використовуються в практичній діяльності людини. Так, металург за допомогою хімічних реакцій перетворює руду на чавун і сталь, які необхідні для будування машин, верстатів, різних металевих виробів. Енергетик добуває електричну й механічну енергію головним чином за допомогою перетворення хімічної енергії природного палива. Всі вони мають знати властивості речовин і суть хімічних процесів, що відбуваються, аби вміло керувати ними.
 
Будівельник змішує порошок цементу з водою та піском і отримує цементний розчин, яким скріплює цеглу або блоки під час будівництва різних споруд. Він також має знати, які хімічні процеси викликають тужавіння цементу, щоб виготовити цемент потрібної марки.
  
Особливо велику роль відіграє хімія у розвитку таких галузей промисловості, як мікроелектроніка, радіотехніка, космічна техніка, автоматика та обчислювальна техніка. Розвиток цих галузей неможливий без нових матеріалів з особливими властивостями: надчистих, надтвердих, надпровідних, жароміцних тощо. Таких матеріалів немає в природі, їх дає сучасна хімія.
   Глибоко проникла хімія і в сільське господарство. Рослинництву вона дає мінеральні добрива, засоби захисту рослин від шкідників і хвороб, тваринництву — кормові добавки, лікарські препарати, засоби санітарії тощо.
   Широко використовує хімічні процеси харчова промисловість, особливо тоді, коли переробляється сільськогосподарська сировина (виробництво крохмалю, цукру, оцту, спирту, маргарину тощо).
   Величезне значення має хімія для охорони здоров'я людей. З давніх-давен учені-хіміки вивчали перетворення речовин, що відбуваються в організмі людини. Завдяки цьому лікарі знають, які препарати слід застосовувати для лікування тієї чи іншої хвороби, для знеболювання, дезінфекції тощо.
За допомогою хімії виготовляють замінники крові, штучні суглоби, серцеві клапани, зубні протези тощо.
   Широко використовується хімія в сучасному побуті. І не тільки опосередковано, через уживання їжі, використання одягу, взуття, палива, будівельних матеріалів, а й безпосередньо, через використання мила, пральних порошків, соди, дезінфікуючих і профілактичних речовин, засобів для виведення плям, лаків і фарб, парфумів і ліків тощо.
     Отже, продукти хімії і хімічні процеси використовуються всюди: у промисловості й сільському господарстві, на транспорті й у медицині, у будівництві й побуті.
Великим пророком був М. В. Ломоносов, коли ще на світанку сучасної хімії (1751 р.) говорив: «Широко простягає хімія руки свої у справи людські...».
   Проте слід пам'ятати, що хімія може приносити не тільки користь, а й завдавати шкоди, якщо не знати властивостей речовин і їх впливу на людину та навколишню природу і користуватися речовинами неправильно, якщо погано уявляти собі особливості хімічних перетворень цих речовин.
   Саме тому кожна людина має оволодівати хімічними знаннями й уміти користуватися ними практично. Академік М. М. Семенов, лауреат Нобелівської премії, говорив: «Всі ми поєднуємо з хімічною наукою подальший прогрес у пізнанні світу, що нас оточує... І не може бути в наші дні спеціаліста, який міг би обійтися без знання хімії.».
    Якби не було хімії
          Важко навіть уявити собі, як би жили люди, якщо б не було хімії.  Хімія – це фундаментальна природнича наука, яка посідає центральне місце серед інших наук. Вона займає дуже важливе місце в житті суспільства і кожної людини окремо. Багато різноманітних речей, якими ми користуємось у повсякденному житті вироблені завдяки хімії.
         Ще в старі часи виникли ремесла в основі яких були покладені хімічні процеси: отримання металу, скла, кераміки , фарбників.
         Хімічна і нафтова промисловість є важливими галузями, без яких неможливо функціонування економіки. Серед найважливіших продуктів хімії є такі: кислоти, луги, пластмаси, мінеральні добрива, розчинники, масла, каучуки та гума, синтетичні волокна та ін..
 Виключно важливу роль відіграють хімічні процеси в енергетиці , яка використовує енергію хімічних реакцій. Для енергетичних цілей використовують різні продукти переробки нафти – бензин, керосин, мазут, кам’яне вугілля, торф.
         Розвиток багатьох галузей промисловості пов'язаний з хімією: металургія, машинобудування, будівельні матеріали, легка та харчова промисловість.
         Велику роль відіграє хімія у розвитку фармацевтичної промисловості: основну частину усіх лікувальних препаратів отримують завдяки хімії.
         У сільському господарстві використовують мінеральні добрива, засоби охорони рослин від шкідників, хімічні добавки та інші продукти.
        На сьогодні побутова хімія – самостійна галузь промисловості. В наш час ми маємо велику різноманітність товарів побутової хімії. Це миючі, дизинфікуючі засоби, клеї, автокосметика, лаки, фарби, плямовивідні засоби, пральні порошки.
Випускають широкий асортимент засобів особистої гігієни і парфюмерно-косметичних препаратів: мило, шампуні, зубні пасти, косметика,  лаки. Асортимент цей постійно розширюється. Хімія покликана задовольняти потреби кожної людини і кожного суспільства.
       Отже, вона є наукою зорієнтованою на суспільство. Без хімії всім людям було б дуже важко жити. Так, як хімія – природнича наука, то багато інших наук були б не розвинені. Хімія забезпечує людство  новітніми матеріалами, створює нові джерела і акумулятори енергії, винаходить чисті і безпечні технології. Прогрес медицини і охорони здоров’я – це розв’явування проблем хвороб, забезпечення ліками, їжею на хімічному рівні. Знання хімії допомагає підвищити загальну ерудицію, пізнати себе та навколишній світ. Знання основ хімії потрібне кожній цивілізованій людині.
                                                                     Матеріал підготувала  Іванащенко О.А.

Цікава хімія.
Хімія в цифрах. В кожному літрі морської води міститься приблизно 25 грамів солі.
В Світовому океані в 1 т води міститься біля 7 мг золота. А загальна маса цього металу у водах океану складає 10 млрд. тон. 
Найкрупнішим платиновим самородком є «Уральський гігант» вагою 7кг 860,5 г. Зберігається в Алмазному фонді Московського Кремля.
Смерть закоханого  хіміка.
В 19-м
у сторіччі французький хімік Мері виявив в крові залізо. Щоб довести коханій своїй почуття, він вирішив подарувати їй каблучку із заліза, добутого з власної крові. Закінчився цей дослід його смертю від нестачі крові
Ртуть — не єдиний  метал, котрий перебуває в рідкому стані за кімнатною температурою. Галлий (Ga) в руках плавиться, цезий (Cs) и францій (Fr) також знаходяться в рідкому стані за кімнатною температурою
В японський кухні існує блюдо «танцюючий кальмар».
Нещодавно вбитого кальмара кладуть у чашку з рисом, а потім поливають соєвим соусом – і в цей час молюск починає «танцювати», перебираючи своїми  щупальцями. Даний ефект
пояснюється особливою будовою нервових волокон кальмарів, котрі навіть після їх смерті реагують із натрієм, що міститься в соусі, і змушують м’язи скорочуватися.
 Пам’ятник Шерлоку Холмсу в Лондоні: Холмс був першим детективом, який використав хімічні знання для розкриття злочинів.
Запах мокрої землі, який ми відчуваємо після дощу, - це органічна речовина геосмін, котру виробляють ціанобактерії та актинобактерії, що живуть на поверхні землі.

 Скло, що не б’ється, було винайдено випадково. В 1903 році французький хімік Едуард Бенедиктус несподівано упустив колбу, яка була заповнена нітроцелюлозою. Скло тріснуло, але не розлетілось на маленькі шматочки. Зрозумівши, у чому справа,  Бенедиктус  виготовив перше лобове скло сучасного типу, щоб зменшити кількість жертв автомобільних аварій.
                                                                                                   
 
     Презентація "Професія - хімік". Підготувала  вч. Іванащенко О.А.                                                     



Відео "Кем нам быть. Химики".



                                                           Цікавінки з географії!
Одним з найбільш унікальних природних пам’яток України є найбільша печера Євразії – Оптимістична, яка знаходиться поблизу села Королівка Борщівського району Тернопільської області…
   Печера "Оптимістична" була відкрита у 1966 році спелеологами львівського спелеоклубу “Циклоп”, які вже протягом більше 40 років проводять її дослідження. За цей період спелеологами “Циклопу” пройдені і закартовані 216 кілометрів ходів, галерей і гротів печери, що робить її найдовшою печерою Старого Світу, найдовшою печерою світу в гіпсах, та другою за протяжністю печерою на Землі (поступається лише вапняковій Мамонтовій печері у США).
    Печера знаходиться в межах Придністровського карстового району Подільсько-Буковинської карстової області, у південній частині межиріччя Серет - Нічлава (ліві притоки Дністра). Цей район є одним із класичних прикладів унікального у світовому масштабі гіпсового карсту Передкарпаття. Він характеризується горбкуватим рельєфом, глибокими ерозійними врізами та значним розвитком як поверхневих (западини, лійки, кітловини), так і підземних (печери) карстових форм.
    Крім Оптимістичної, тут розташовані ще дві великі печери – Озерна (довжина 120 кілометрів) і Вертеба (8 кілометрів). У печері Вертеба в різні роки виявлені численні археологічні знахідки (зброя, прикраси, предмети побуту), які за своїм віком відносяться до Трипільської культури.
    Печера Оптимістична утворилася внаслідок розчинення підземними водами гіпсів неогенового віку (14 млн. р).Вона являє собою складний за своєю будовою горизонтальний площинний лабіринт гротів, ходів і галерей різної форми і розміру, закладений у 20 – метровому пласті темно-бурого (у верхній частині) і жовтувато-сірого (у нижній частині) гіпсу.
    В межах лабіринту печери виділяються 10 районів, кожний з яких відрізняється своїми особливостями (структура лабіринтової сітки, морфологія та розмір ходів і галерей). Дно ходів печери вкрите глиною, або брилами гіпсу. Місцями, у найбільш низьких ділянках лабіринту зустрічаються невеликі підземні озера із площею дзеркала води до 10 – 15 кв. м. Температура повітря в печері постійна протягом усього року. Вона становить 9,5 – 10,5 градусів і не залежить від коливань температури повітря на поверхні.
    Найбільшим скарбом печери Оптимістична є вторинні мінеральні утворення, що протягом десятків тисяч років росли у підземних порожнинах. Це, насамперед гіпсові кристали різноманітної форми та кольору. В одних місцях щітки кристалів довжиною 2 – 10 см у вигляді суцільного килиму вкривають стіни ходів, в інших спостерігаються окремі друзи величезних (довжиною до 70 – 80 сантиметрів) білосніжних та прозорих кристалів гіпсу. Дуже красиво виглядають скупчення невеликих білосніжних кристаликів гіпсу на тлі темно-бурих стін печери. І все це іскриться, міниться, переливається у світлі ліхтарів.
    Вторинні мінеральні утворення печери Оптимістична мають дуже велику не тільки естетичну, але й наукову цінність. Деякі з них є дуже рідкісними, а деякі - унікальними і неповторними. Великий інтерес являють собою нещодавно відкриті кальцитові геліктити, унікальні для гіпсових печер. Це білі, жовті, рожеві утворення химерної форми, які нагадують морські анемони, корали.
    З інших рідкісних форм слід згадати так званий “печерний сніг” скупчення на дні ходів печери прозорих голчастих кристаликів гіпсу, які починали свій ріст у печерному повітрі, в краплях гідроаерозолю, а потім осідали на підлогу ходів, і там вже продовжували своє зростання. Такі скупчення нагадують снігові кучугури.
    За своїми розмірами та морфологією печера Оптимістична, як і інші гіпсові печери-лабіринти Придністровського Поділля, не мають аналогів в інших регіонах поширення гіпсових порід на Землі. Унікальність та краса печери приваблює туристів-спелеологів та вчених із багатьох країн світу.
  Арктика розтане швидше, ніж передбачали вчені!
Європейським супутником Cryosat-2 були зібрані дані, які показали, що існуючі кліматичні моделі хибні, оскільки лід в Арктиці тане швидше.
      Супутник Cryosat-2 має змогу досліджувати стан крижаного покрову Арктики, відправляючи в мікрохвильовому діапазоні на Землю імпульси. Хвилі відбиваються не лише від поверхні льоду, але також і від поверхні океану. Відбиті імпульси повертаються назад на супутник. Вчені визначають обсяг льоду в Арктиці спираючись на отримані результати різниці в часі між поверненням імпульсів, відбитих від води і від льоду.
     Орбіта Cryosat-2, на відміну від інших супутників, може сягати аж до 88 градусів північної широти. Орбіти інших супутників охоплюють лише до 86 градусів. На основі отриманої інформації, вченими була створена карта розподілу в арктичному регіоні льоду, а також карта низин та висот океану. Саме так вчені і отримали змогу створити карту океанічних течій в регіоні, оскільки відомо, що вода обтікає низини у напрямку проти годинникової стрілки, а висоти – за нею.
     До того ж, фахівці встановили, що крижане покриття Арктики в літні місяці зменшується в декілька разів сильніше, ніж вважали раніше. Цей факт треба детально вивчити, тому що зменшення об’ємів льоду призведе до посилення течій, оскільки вода прагне заповнити вільні території.
     Нагадаємо, що раніше всесвітнім фондом дикої природи був зроблений заклик до того, щоб в арктичних морях було обмежено буріння до того моменту, поки не буде стовідсоткових гарантій екологічної безпеки видобутку нафти.

Як гора Говерла отримала свою назву?
Угорський барон Янош Нодь вирішив першим побувати на найвищій горі Карпат і назвати її своїм ім’ям. Узяв він із собою двадцять слуг і вирушив у дорогу. Було це влітку. Діставшись підніжжя гори, вирішив він отаборитися, перепочити. Два дні тривав перепочинок. Нарешті вирішив Нодь, що час вже підкорювати гору. Нелегкий шлях видався: хащі густі, каміння колюче, повалені бурею товсті колоди. Знемагали люди, падали від утоми, лише барон не бачив і не відчував нічого, окрім бажання підкорити гору.
   Раптом закрили літнє сонце тяжкі чорні хмари, посипав густий сніг, піднявся вітер — почалася справжня буря. Кинулися люди хто куди. За ніч випало дуже багато снігу. Лише третина людей повернулася до табору — інші загинули, у тому числі і барон Нодь. Ті, що повернулися, тільки одне сказали: «Говерло! Говерло!» У перекладі з угорської це означає «вершина вся в снігу». Відтоді й назвали гору Говерлою.
Унікальне утворення Гуель-Ер-Рішат, яке назвали оком Сахари, розташоване на південному сході цієї великої пустелі, у Мавританії. Діаметр "ока" складає 30-50 кілометрів, тому повністю його можна побачити лише з космосу. Мало того, що Око Сахари величезних розмірів, він ще й дуже давнє. Вчені говорять, що в Структурі Рішат найбільш старому кільцю налічується від 0,5 до 0,6 млрд. років.
   Раніше вважали, що дана структура - кратер від падіння метеорита. Однак ця гіпотеза не відповідає наявним фактам, оскільки у "ока" пласка форма дна, і воно не містить гірських порід. Це суперечить результатам, які повинні були б спостерігатися після ударної взаємодії.
   Не можна говорити і про вулканічний вплив, оскільки тут відсутній купол із вивержених або вулканічних порід. Остання версія, до якої зараз схиляються учені, - це результат ерозії після підняття ділянки земної кори. Ерозія верств зробила "око" рельєфним, і на ньому з'явилися круги. Центр об'єкта складається з кременистої брекчії і має діаметр близько трьох кілометрів. Осадові породи в центрі "ока" належать до пізнього протерозойського періоду, а по краях - піщаник ордовицького періоду.
   Досить довгий час структура Рішат служила орієнтиром для космонавтів на орбіті, тому що представляла добре видимий об'єкт на великому просторі нічим не примітної пустелі. До початку космічної ери Структура Рішат була невідома, адже саме космонавти вперше виявили цей величезний очей, який дивився прямо на них.


На місці Єгипту було величезне озеро.
Група фахівців з Центру земних і планетарних досліджень при Смітсонівському інституті, яку очолив професор Тед Максвелл, на фотографіях зроблених супутниками Землі виявила докази існування древнього озера. Крім фотодокументів, існування водойми на місці сучасного Єгипту підтверджують знайдені скам’янілості риб, а також особливості місцевого рельєфу.
Приблизно 250 тисяч років тому на заході від долини Нілу в регіоні Tushka існувало озеро. Вчені висувають дві головні версії, згідно яких могло утворитися дане озеро. Перша версія полягає в тому, що озеро живилося від однієї з приток Нілу, а друга теорія говорить, що озеро наповнювалося водою, яка стікала з навколишніх гір або надходила з підземних джерел. Вчені вважають, що водойма була прісною.
Дослідники підрахували, що це озеро-море остаточно висохло 80 тисяч років тому. Вони так само підрахували приблизні розміри водойми. Протяжність складала 350 кілометрів, а загальна площа 68 тисяч км. кв, що перевищує розміри відомого озера Байкал майже вдвічі.
Також варто зазначити, що раніше докази існування давніх озер знаходили на територіях сучасної Лівії, Судану і Чаду.
                                                                                                 Нефьодова О.І.
Навіщо крокодили ковтають камені? Крокодили наповнюють свої шлунки не лише тваринами, яких спіймали, але і каменями. Вірніше, саме тому, що в раціон звичайного крокодила входять черепахи, риба, птахи, жирафи, буйволи і навіть леви, крокодилові необхідні в шлунку камені, аби всю цю їжу перетравити. Крім того, камені служать баластом при зануренні під воду.
Кроти зовсім не сліпі. Дослідження останніх років спростували існуючу думку про те, що кроти сліпі, оскільки живуть під землею. Насправді, у кротів досить гострий, хоча і обмежений, зір. А побачене кротом світло, служить знаком небезпеки, адже проникнення світла для нього означає не що інше, як те, що в нору проник хижак.
Як птахи орієнтуються в польоті? Я думаю, багатьом цікаво, як же птахам вдається без карт пролітати тисячі кілометрів і безпомилково потрапляти в призначений пункт.  Виявляється, для орієнтації птахи використовують «вбудовані» матір'ю-природою феромагніти, за допомогою яких вони орієнтуються по магнітних полях планети. Крім того голуби, наприклад, здатні запам'ятовувати прикметні особливості на землі, по яких і орієнтуються.
Риби можуть змінювати стать. Багато видів риб вміють змінювати стать, залежно від гормонального циклу і навіть від довкілля. А деякі представники мають органи обох статей одночасно. . На фотографії -  риба-клоун, яка протягом життя може побувати і в ролі самця, і в ролі самиці.
Унікальна кровоносна система жирафи.  Оскільки мозок жирафи підноситься над власним тілом на висоту 5 метрів, постає проблема кровопостачання мозку. Виявляється, аби доставити кров на таку висоту, у жирафа є серце, вдвічі сильніше, ніж, наприклад, у корів; специфічна будова вен запобігає різкому приливу крові при опусканні голови вниз. А аби кров не застоювалася в ногах, у жирафа шкіра на ногах незвичайно натягнута. Ось природа постаралася!
Хамелеони можуть викидати свій язик на відстань, рівну половині довжини тулуба
Щоб зварити яйце страуса, його потрібно кип'ятити не менше 40 хвилин
У тигрів не лише смугасте хутро, але і смугаста шкіра
Жирафи народжують стоячи і перше, що чекає на малюка жирафи на цьому світі - це падіння з двометрової висоти
Серце кита б'ється лише 9 разів за хвилину
Коли в 1850 році з Європи в Америку привезли першу партію горобців, американці так зраділи, що загодували їх усіх до смерті
Слон - єдина тварина з чотирма колінами
Мурахи ніколи не сплять
Південноамериканський гігантський мурахоїд з'їдає близько 30 000 мурашокв день.
Довжина язика жирафи досягає пів метра, і з його допомогою він чистить свої вуха.
Серед тварин теж є лівші і правші. Білі ведмеді - лівші.
 У давньому Єгипті головними шкідниками полів вважалися не жуки і навіть не сарана, а... гіпопотами.
Гепард - єдина кішка, яка не може ховати кігті
Нападаючи на свою жертву, акули закривають очі, щоб здобич їх не поранила.
 Зебра біла з чорними смужками, а не навпаки.
Бегемоти народжуються під водою.
Дельфіни ніколи не сплять, але під час відпочинку вони по черзі «вимикають» то ліву то праву півкулю мозку. Тому і поширилась думка про те, що дельфіни сплять з одним відкритим оком.

                                                                                          Ворона О.В.













Немає коментарів:

Дописати коментар